ÇANAKKALE DESTANI KIBRIS’TA SAHNELENDİ.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen Kültür Sarayı açılışında, Çanakkale Valimiz Sn. Ahmet Çınar’ın katkıları ile açılış oyunu olarak sahnelenen Abdülkadir Katra’nın yazıp yönettiği ve 100.Yıl’ın tiyatro eseri seçilen “Çanakkale Destanı” adlı eser, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sn.Özkan Yorgancıoğlu, Sivil Savunma Başkanı Fatih Yarımbaş, Kıbrıs Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ve üst düzey protokol başta olmak üzere oyunu izleyen tüm vatandaşlar “Çanakkale Destanı” eseri ile Şanlı zaferimizin yazılış öyküsünü gözyaşları içinde yaşadılar.

Oyun sonrasında sahneye çıkarak Abdülkadir Katra’yı ve oyuncularını tebrik eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sn.Özkan Yorgancıoğlu, “Kültür Sarayımızın açılışına bu oyundan daha çok yakışan bir başka eser olamazdı. Hem oyunun gücü hem de Çanakkale Zaferinin 100.yılı münasebetiyle bu eser bu özel günde daha anlamlı oldu. Biz Kıbrısta yaşayan Türkleri Çanakkale’ye götürmeyi planlarken Çanakkale Destanı oyunu ile Çanakkale Zaferini kazanan o büyük Çanakkale Ruhu resmen Kıbrıs’a gelmiş oldu. Hiç bir program da bu kadar ağladığımı hatırlamıyorum. Bu eseri Kıbrıs’ta yaşayan tüm öğrencilere izlettireceğiz. Ben oyunun yazarı, yönetmeni ve Atatürk’ü canlandıran Abdülkadir Katra’yı ve kıymetli oyuncularını tebrik eder, Kültür Sarayımızın açılışında bu eser ile bizleri buluşturan başta Çanakkale Valisi Sn. Ahmet Çınar’a ve Kıbrıs Esentepe Belediye Başkanına teşekkür ederim.”dedi. Abdülkadir Katra’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sn.Özkan Yorgancıoğlu’na güzel sözlerinden ve duygularından dolayı teşekkür edip, 100.Yıl hatırasını Çanakkale Valiliğimiz Sn. Ahmet Çınar adına kendilerine teslim etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sn.Özkan Yorgancıoğlu’ndan sonra sahneye gelen Kıbrıs Esentepe Belediye Başkanı Sn. Cemal Erdoğan’da Abdülkadir Katra’ya plaket takdim ettikten sonra,”Ben bile bu oyunda dakiakalarca ağladığıma göre, heralde bu eseri izleyipte ağlamayacak olan ve Çanakkale Ruhunu, özünü yaşamayacak olan tek bir insan bile yoktur. İnşallah Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’nde okuyan tüm gençlerimize bu eseri izlettirerek bozulmaya yüz tutmuş teknoloji çağında, Çanakkale Ruhunu hatırlatıp, aziz şühedamızın ne zor şartlar altında destan yazdığını ve tekrar öz kültürümüzü, inancımızı ve kararlılığımızı hatırlamalarını, yaşamalarını sağlayacağız.”dedi.

Çanakkale Valiliği himayelerinde Türkiye Turnesi gerçekleştiren Abdülkadir Katra, Avrupa Turnesi için hazırlıkların hızla devam ettiğini belirterek, Avrupa’nın ilk ayağını Kıbrıs’ta gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını ve belirtti.

* Fotoğraf Galerisi İçin Lüften Aşağıdaki Resmin Üzerinde ki Sağ-Sol Ok Tuşlarını Kullanınız.